SERVICE
 

Mobilność jutra: Cyfryzacja kluczowym elementem strategii firmy Schaeffler.

 

Cyfrowe portfolio produktów od Schaeffler

 

Sensotect ® umożliwia transmisję danych w czasie rzeczywistym.

 

Partnerstwo strategiczne z firmą IBM

 

Projekt pilotażowy pozwoli na zapewnienie wydajniejszego działania turbin wiatrowych

 
KONTAKT

Schaeffler Polska Sp. z o.o.

ul. Szyszkowa 35/37, 02-285 Warszawa, Polska

Tel. +48 22 245 85 00

Fax +48 22 878 31 64

2017-01-18 | Herzogenaurach/Las Vegas

Schaeffler na targach CES 2017

Firma Schaeffler toruje drogę dla cyfryzacji


W nadchodzących latach firma Schaeffler, dostawca części samochodowych i przemysłowych, planuje prace nad rozwiązaniami cyfrowymi dla mobilności jutra. W tym celu zamierza zatrudnić nawet 600 specjalistów z całego świata. Planowane stanowiska stanowią część cyfrowego natarcia, które firma rozpoczęła w zeszłym roku. Cała strategia opiera się na rozwoju produktów inteligentnych. Na targach CES 2017 firma Schaeffler zamierza pokazać, w jaki sposób wizje zautomatyzowanego prowadzenia pojazdów, elektryfikacji i tworzenia sieci mogą być przekształcone w rzeczywistość.

Samochody osobowe stanowią część Internetu rzeczy (IoT), w którym urządzenia wymieniają się ze sobą danymi w celu dostarczenia ludziom lepszych rozwiązań. „Taki rozwój stanowi ogromną szansę dla firmy Schaeffler” – tłumaczy Gerhard Baum (Chief Digital Officer), dyrektor ds. cyfryzacji. „Nasze komponenty i systemy niezbędne są dokładnie tam, gdzie występuje działanie naprężeń, sił i momentów: w układzie napędowym i podwoziu”. Jeśli te komponenty (na przykład łożyska wykorzystywane do budowy podwozia) wyposażymy w czujniki mierzące momenty, siły, wibracje i temperaturę, możliwe stanie się uzyskanie kluczowych informacji o stanie i wykorzystaniu zarówno modułu, jak i całego systemu.

Firma stworzyła już podstawy techniczne, niezbędne dla integracji czujników i elementów wykonawczych z komponentami pojazdów, opracowując łożysko Sensotect, które pobiera dane pomiarowe za pomocą powłok nanostrukturalnych. „Ważne jest to, byśmy nie tylko zbierali dane, ale również mogli je właściwie zinterpretować i przekuć w działania” – dodaje Gerhard Baum. „Nasza firma posiada niezbędną wiedzę w tej dziedzinie; nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym, ale również w innych sektorach, na przykład energii wiatrowej”.

Partnerstwo strategiczne z firmą IBM

Stosowanie czujników w skomplikowanych urządzeniach oraz samochodach generuje potężne ilości danych, które należy zinterpretować i zamienić w wartość dodaną. Jak informuje dyrektor Baum, obecnie firma tworzy warunki niezbędne do tego procesu. Zawarcie partnerstwa strategicznego z firmą IBM w październiku 2016 roku było jednym z kamieni milowych tego przedsięwzięcia. Firma Schaeffler dysponuje już nie tylko chmurą obliczeniową lub technologią „Watson”, ale też posiada partnera z sektora IT, z którym może wdrożyć zarówno nowe, jak i sprawdzone metodologie. „Obecnie czynimy ogromne postępy w zakresie rozwoju uczenia się maszyn oraz sztucznej inteligencji” – wyjaśnia Gerhard Baum. „Udostępnimy te technologie naszym inżynierom, abyśmy mogli uczyć się jeszcze szybciej”. W najbliższych latach firma Schaeffler zamierza zatrudnić wielu ekspertów z dziedziny architektury danych ich analizy, design thinking, rozwoju aplikacji oraz modeli biznesowych w celu rozwijania innowacyjnych zastosowań dla przemysłu motoryzacyjnego i innych sektorów.

Zwiększamy inteligencję produktów

Nowe technologie umożliwią firmie Schaeffler rozszerzenie funkcjonalności komponentów i systemów poprzez generowanie i przygotowywanie danych. Analiza w czasie rzeczywistym oraz systemy poznawcze pozwolą na przetworzenie wygenerowanych danych na cenne informacje i zalecane działania.

Na targach CES firma Schaeffler zaprezentuje aktywny stabilizator mechatroniczny. Pozwala on na zachowanie poziomu struktury pojazdu podczas jazdy po zakrętach, niezależnie od stanu nawierzchni. System mechatroniczny firmy Schaeffler jest obecnie produkowany masowo. Po raz pierwszy zastosowano tam wysoce wydajny elektryczny element wykonawczy do kompensacji ruchu tocznego pojazdu. Następna generacja tego elementu będzie mogła służyć za czujnik rejestrujący trójwymiarowe dane dotyczące stanu nawierzchni. W połączeniu z dokładnym systemem GPS i inteligentnymi systemami oceny, umożliwi to generowanie w czasie rzeczywistym informacji, które mogą pomóc pojazdom jadącym za nami lub operatorowi infrastruktury.

Zasoby energetyczne stanowią coraz ważniejszy element elektryfikacji ruchu drogowego. Kolejny projekt pilotażowy pozwoli na zapewnienie wydajniejszego działania turbin wiatrowych. Firma Schaeffler już teraz oferuje rozwiązania, które pozwalają na sprawdzenie właściwego funkcjonowania komponentów turbin wiatrowych. W przyszłości możliwe będzie obliczenie pozostałego czasu eksploatacji każdego komponentu za pomocą algorytmów uczenia się. Pozwoli to na opracowanie optymalnej strategii wykorzystania każdej turbiny oraz zredukowanie nieprzewidzianych awarii do minimum.

Nowa infrastruktura cyfrowa oraz wstępne zastosowania to jedynie część natarcia cyfrowego firmy. „Obecnie realizujemy cyfryzację naszych własnych zakładów produkcyjnych oraz wielu innych obszarów firmy” – mówi Baum. „Łącząc naszą wiedzę o systemach przemysłu motoryzacyjnego i inżynieryjnego z cyfryzacją, stajemy się wyjątkowo atrakcyjnym przedsiębiorcą dla analityków danych, architektów danych, ekspertów z dziedziny design thinking oraz programistów aplikacji”.

Schaeffler stosuje pliki „cookies” w celu zapewnienia optymalnego wykorzystania dostępnych treści. Dalsze korzystanie z naszego serwisu oznacza, że użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji

Akceptuję